nebesa • člověk • země

Feng Shui

Feng Shui (čteme feng-šuej) vychází z učení, které má své kořeny ve starověké Číně. Feng Shui je jedna z částí velké skládanky, do které patří také např. tradiční čínská medicína, strava dlouhověkosti apod.

Harmonizace a kultivace našeho vnitřního i vnějšího prostoru je základním předpokladem zdravého a vědomého života. Abychom mohli čerpat sílu, potřebujeme se cítit zdravě a příjemně.

Přístupy a Feng Shui v moderním světě se mění, ale podstata, techniky a pozorování, ze kterým učení a systém pochází, zůstávají.

Ve Feng Shui pracujeme s cykly, pojmy JIN a JANG, s pěti prvky (fázemi proměny) - VODA, DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV, osmi směry světových stran, osobními čísly MING GUA atd.  

voda    •    dřevo    •    oheň    •    země    •    kov


Tradiční Feng Shui a škola kompasu


Podstata Feng Shui není jen o rozmístění nábytku, využití různých barev a materiálů (změny na úrovni formy), ale jeho přístupy a techniky pro práci s prostorem jsou mnohem hlubší a sofistikovanější.

Při své práci vycházím ze školy kompasu (tradiční Feng Shui), kde pracujeme se základními osmi sektory, které odpovídají světovým stranám.

BA GUA technika popisuje 8 KVALIT ŽIVOTA. Technika LETÍCÍ HVĚZDA nám pomůže určit celkovou kondici obydlí a vychází z roku, kdy byl daný dům dokončen. Použití technik a jejich kombinace vychází z potřeb daného prostoru a lidí, které v něm žijí nebo pracují.

Feng Shui techniky, které používám

  • Škola formy
  • Technika Ba Gua
  • Technika Ba Zhai
  • Technika Letící hvězda
  • Feng Shui zahrad
  • Formule vodního draka
  • Práce s osobními čísly Ming Gua
  • Práce s kompasem Luo pan

Většina Feng Shui technik pracuje s dalšími významnými elementy a faktory s přesahem do horních světů (Nebesa) a dolních světů (Země), o kterých často nemáme ani tušení.

Kniha proměn I-ťing

Čínská taoistická filozofie je jednou z největších filozofií a "Kniha proměn" I-ťing ztělesňuje její podstatu. Zastává názor, že vše ve vesmíru je propojeno a je součástí neustálého cyklu. Na základě pozorování přírodních sil vysvětluje I-ťing zákonitosti a rytmy naší existence.

I-ťing se stala základem pro další praktiky, jako je čínská astrologie, medicína, feng-šuej a tchaj-ťi.

Naše nejbližší prostory nás ovlivňují ve všech oblastech našeho života. Pokud energie plyne a proudí jako řeka, vše je živoucí a v rovnováze. Pokud energie stagnuje nebo naopak proudí příliš rychle a uzavřeně, narušuje přirozenou harmonii. Hledání této harmonie vyžaduje komplexní přístup a cit pro vnímání prostoru.

Wu Wei

Wu Wei přístup lze popsat jako uvolnění v dění, nechat vše být, "být ve flow", konat nekonáním, nechat věci samovolně plynout. Absolutní akceschopnost, když vím, kdy teče řeka. Jsem v souladu s tím, jak se věci přirozeně dějí.

Přílišná kontrola, stále plánování a tlak na výkon vytváří ve výsledku silnou protivlnu, která se nám vrací a přináší tlak a obtížnosti, často v mnohem větší síle. Přirozený běh věcí nás vrací do rovnováhy.

Feng Shui v překladu znamená "Vítr a Voda" - dvě hlavní přírodní síly, které erozí utvářejí krajinu. 

Příroda představuje náš původní prostor pro život a bytí, a proto máme často potřebu se mu co nevíce přiblížit i v našich domovech, zahradách a jiných místech, která obýváme.

Kde proudí energie, tam je život

Možná vnímáte, že se ve vašem bytě, domě, zahradě, práci, necítíte dobře. Něco vám v prostoru nevyhovuje a neproudí v něm dostatek energie. Stagnující energie se může kumulovat v prostoru a ovlivňuje tak všechny její obyvatele.

Nebo máte potřebu udělat změnu ve svém životě. Změny nejsou vždy příjemné, ale jsou přirozené a všudypřítomné. Je dobré si uvědomit, že obavy ze změn mohou být i skrytá lenost nebo pohodlnost přijmout realitu, udělat první krok a posunout se směrem k lepšímu bytí. Změna vyžaduje pohyb - akci, pohodlnost je stagnace. To jsou neměnné zákony přírody.

Nepřežijí ti nejsilnější nebo nejinteligentnější, ale ti, kteří nejlépe zvládnou změny.

Charles Darwin